Média

Tisková zpráva k videoklipu “GOROCVIET”

Monika SONK uvedla nový videoklip k písni nazvané “Gorocviet”. Píseň je zhudebněnou básní před rokem zesnulého básníka Smaila Durmiševiče. Videoklip je poetickou modlitbou za oběti války a je věnována zejména obětem genocidy v Bosně a ženským a dětským obětem současných válek.

“Sbíráš-li začátkem května voňavé květy narcisů, buď opatrný a jemný… Netrhej hrubě okvětní lístky, říká se, že v těch květech horské víly hýčkají nevinné duše obětí…” říká se v textu písně. Křehká píseň je doprovázená černobílými obrazy, které uvádějí do kontrastu ženskou křehkost, krásu krajiny a válečné tažení.

“Je vždy pozdě, když sčítáme hrůzy války, potřebujeme nedovolit další stejnou situaci… to je mé utopické přání, moje vroucí modlitba…” říká zpěvačka a skladatelka Monika Sonk. Spolu s ní nahráli tuto píseň renomovaní hudebníci: Marek Novotný na klavír, Jan Kořínek na kontrabas a na bicí nástroje Pavel Razím.

Křest alba Lodivod

Zpěvačka, skladatelka a písničkářka MONIKA SONK letos vydala své debutové album nazvané Lodivod. Pokřtí ho 21. června, stylově na lodi Tajemství bratří Formanů, která bude kotvit na Smíchovské náplavce během festivalu Arena.

Koncert má naplánovaný začátek na 19:30. Vstupenky na něj lze pořídit za buď za 450, nebo 250 korun. Pro toho, kdo si pořídí dražší lístky, je připraven speciální program, během něhož vystoupí profesionální vypravěčka příběhů Tajana Gasparovič a připravená bude i večeře. Smutní nemusí být ani majitelé levnější varianty vstupenek. Těšit se mohou na Moničin koncert, na kterém představí nově vzniklé trio.

Album Lodivod sklízí pozitivní recenze. Kytarista a pedagog Milan Bátor ve své recenzi oceňuje texty i žánrovou pestrost. Zpěvačku přirovnává k Zuzaně Navarové a Radůze.

Hudebnice si pozvala nadmíru zajímavé kmotry. Kdo se po jejím boku na pódiu objeví? Především lídr kapel Precedens a Lili Marlene, umělec Martin Němec. Dále Jiří Vondráček, který je znám ze svého působení ve folkrockových Marsyas, několik let hrál ve skupině Turbo a jeho poslední skupinou je parta VoKoBere. Třetím kmotrem bude Jiří George Popel, překladatel a hudebník, který překládá Moničiny texty do angličtiny.

Monika Sonk – Na divadelním poli se věnovala se autorské tvorbě, zahrála si v několika filmových epizodních rolích, ale písně ji napadlo psát teprve před čtyřmi lety. Zpočátku skládala na zakázku Dětské opery Praha a realizovala s ní v roce 2019 představení pro děti. „Potom už jsem zadání nepotřebovala, písně jsem začala psát s velkou vášní a potěšením,“ říká písničkářka. Jejími spoluhráči jsou Barbora Soukupová (violoncello), která byla dlouholetou členkou orchestru Národního divadla a nyní se věnuje výuce na nástroj a autorským projektům; Juraj Gažmerčík (bicí/klavír), mladý všestranný hudebník, vystudoval bicí nástroje a nyní studuje skladbu na HAMU.

Autor článku: Luboš Hnát, Rockový svět

Interporta 2023

3.6.2023 vyhrálo trio Moniky SONK 1. místo v soutěži písničkářů INTERPORTA v Ústí nad Labem.

Porta 2023

Postoupila do celostátního semifinálového kola v Řevnicích, dostala ocenění "Autorská Porta" za text písně "Seznam" a získala také postup do finále soutěže Interporta v Ústí nad Labem.

Tisková zpráva k debutovému albu 2023

Písničkářka Monika Sonk letos vydává debutové album s názvem Lodivod, které se žánrově řadí do folku s příměsí latino, chansonu a pop-jazzu. Album je energetickým barevným emočním odrazem motivů a nálad světa zpěvačky, kytaristky a klávesisty Monika Sonk.

Ke spolupráci na albu přizvala multi žánrové hudebníky. Bicí nástroje nahráli Jan Podzimek a Jan Razím, kontrabas Jan Kořínek, dvě skladby nahrál jazzový pianista Marek Novotný, mandolínu, baskytaru a některé sólové kytary Jan Brabec. Monika je autorskou většiny textů, veškeré hudby a nahrála kytary, klávesové nástroje a zpěv.

Tři texty jsou zhudebněnými básněmi Jaroslavy Hercíkové, jeden text je věnován obětem genocidy a napsal jej bosenský básník Smail Durmiševič.

“Hudba se stylově blíží estetice legendární Zuzany Navarové” napsal hudební kritik a publicista Milan Bátor.

Autorka v některých písních střídá portugalštinu a češtinu. “Dvojjazyčné písně nejsou v tuzemském kontextu výjimkou, vzpomeňme na zmíněnou Zuzanu Navarovou nebo na Radůzu. Monika Sonk se těmto etablovaným jménům svým debutem může zařadit. Její album “Lodivod” má opravdové, osobní a nevykalkulované charisma. Umí napsat texty, které o světě vypráví se svěží imaginací, vlastním způsobem a to je vždy velmi cenné.”

K písni O rybách (piáno Marek Novotný, text a hudba Monika Sonk)
“Celý něžný text písně O rybách patří k nejsilnějším záležitostem současné tuzemské alternativní hudební scény.” Milan Bátor.

Tisková zpráva o Monice Sonk

Písničkářka Monika Sonk zaujme interpretací svých písní. Jsou to energií nabité příběhy, podané s vášní a pozorností. Žánrově lze její tvorbu řadit k folku se silnou příměsí latino, šansonu a pop-jazzu. Koncerty hraje sólově nebo komorním duu či triu s profesionálními hudebníky.

Monika Sonk byla v 90tých letech členkou několika amatérských kapel na Zlínsku.

Později se věnovala hudbě jen okrajově, tvořila divadelní texty, vystudovala herectví a autorskou tvorbu na pražské DAMU. Živila se jinou profesí. Byla uměleckou maskérkou, vytvářela masky a kostýmy pro představení HAMU, Pražské konzervatoře nebo pro Divadlo bratří Formanů (např. Dead Town), byla také pedagožkou na konzervatoři a AMU.

Naplno se věnuje hudbě a skládání písní teprv od roku 2018. V roce 2019 napsala písně pro dětské představení a spolu režírovala jej v Národním divadle (Dětská opera Praha, Oslí abeceda).

V roce 2022 vyhrála pražskou interpretační Portu a dostala se do celostátního kola.

V roce 2023 vydává debutové album Lodivod.